Issue 5       Dream News / بدايات جديدة - Bidayat Cedideh - Yeni Başlangıçlar"  in collaboration with Kamer Foundation, Mardin -Turkey, 2022

Issue 4      Dream News / Muğlak, November-December, Istanbul-Turkey, 2021

                    ("Ambiguous" group exhibition curated by Derya Yücel in Vision Art Platform) 

Issue 3       Dream News / Chains, January-June, Istanbul, Ankara, Muğla, Çanakkale-Turkey, 2021

Issue 2       Dream News / Hayal Gazetesi, February, Çanakkale-Turkey, 2020

Issue 1       Dream News / Unelma Uutiset, October-November, Ii-Finland, 2019

Dream News geleceğin haberlerini bugünün hayalleri ile okuyucularına vermek isteyen bir oluşum. Standart gazetelerde geçmişin haberlerini okuyoruz, geleceğin haberleri ise bugünkü hayallerimizde saklı. Dream News, bugünün hayallerini paylaşarak geleceği yaratmaya yönelik bir denemedir. Proje hayallerimizi dillendirmeye ve paylaşmaya duyduğumuz ihtiyaç, başkalarının hayallerine ve nasıl bir gelecek kurmak istediğimize olan merakla ortaya çıktı. 

Gelecek, yaşadığımız sorunlara ürettiğimiz çareler ile değil de, hayallerimiz ile oluşamaz mı? Bu gazete her sayısında farklı yerlerden ve topluluklardan hayalleri toplayarak; duyulmaları, gerçekleşmeleri, başkalarının da hayallerine dönüşebilmelerine destek olmak adına onları görünür yapıyor. İçerisinde katılımcıların geleceğe yönelik hayallerini, dileklerini, notlarını ve resimlerini barındırıyor. 

Dream News is an entity that gives the news of the future to its readers by today’s dreams. Newspapers provide yesterday's information, while the news of the future is hidden in today's imaginations. The publication “Dream News” is a collaborative experiment to create tomorrow by today’s imaginations.

 

 Can't the future be formed with our dreams instead of the remedies we produce for the problems we experience? This paper collects dreams from different communities in different geographies. It makes the dreams expressed in order to make them visible, heard and maybe realized, with the hope that it mediates them for the considerations of others as well. Dream News contains notes and drawings of the participants answering to “What is your dream here and after?”

For more: 

https://www.instagram.com/dream.news/

https://www.facebook.com/dreamnewspaper/

3.jpeg