top of page

Dream News / بدايات جديدة - Bidayat Cedideh (Yeni Başlangıçlar - New Beginnings)  in collaboration with Kamer Foundation, Mardin -Turkey, 2022

Beşinci basılı sayı olan Dream News / Bidayat Cedideh (Yeni Başlangıçlar) 13-17 Haziran 2022 tarihleri arasında Mardin Kamer Vakfı’nda vakfın danışanları, destek alanları ve yürütenleri ile beraber oluşturuldu. 

 

Kamer Vakfı cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, evrensel insan hakları ve barış normlarına ve doğa dostu bir ekonomiye ulaşmış şeffaf, katılımcı bir toplum oluşturma vizyonu ile 1997 yılından beri çalışmalarını sürdüren bir vakıf. 

 

Vision Art Platform’un desteği ile gerçekleşen bu sayı 35 kişinin katılımı ile oluşturuldu.

 

Dream News Murat Yıldız ve Defne Tesal aracılığıyla 2019’dan beri yürütülen bir sanat inisiyatifidir.

Destekleri için Vision Art Platform'a, Kamer Vakfı'na, Jülide Aral'a, Nisa Taşyar'a, Tülay Elçioğlu'na ve Yara Alahmed'e teşekkür ederiz.

-

The fifth printed issue, Dream News / Bidayat Cedideh (New Beginnings), was made between 13-17 June 2022 at Kamer Foundation in Mardin-Turkey together with the advisees and coordinators of the foundation. 

Kamer foundation has been working since 1997 with the vision of creating a transparent,  participatory society that achieves gender equality, universal human rights and peace norms, and a nature friendly economy. 

 

This issue has been created with 35 participants and realized with the support of Vision Art Platform, Istanbul. 

 

Dream News is an art initiative run by Murat Yıldız and Defne Tesal, since 2019.

Thanks to Vision Art Platform, Kamer Foundation, Jülide Aral, Nisa Taşyar, Tülay Elçioğlu and Yara Alahmed for their kind support.

1.gün-Day 1

2.gün-Day 2

3.gün-Day 3

4.gün-Day 4

1.jpg

Kapak-Cover

bottom of page