top of page

'21     “Dream News / Chains” - January / July - Istanbul / Turkey

(Eng below)

Dream News #3 / Zincirler*

Dream News 3 ile, şüphe ve korkunun gelecek hayallerimizi beslediği bir dönemde, umutlarımızı canlandırmak, çoğaltmak ve aktarmak arzusuyla bir kez daha yola çıkıyoruz. Bu kez hayalimiz içinde bulunduğumuz durumun oluşturduğu fiziksel sosyalleşme ağlarından esinlenerek yeni paylaşımlara alan açmak.

 

Şüphelerden olabildiğince arınmak için şartlar birbirimize mesafeli olmamızı gerektiriyor ama belli bir güven ilişkisi içerisinde küçük ve kapalı gruplar halinde bir araya gelmeye devam ediyoruz. Dream News 3, taktik olarak bu grupların kesişimlerinde hareket etmeyi ve olabildiğince yayılmayı hayal ediyor.

Biz fiziksel olarak halihazırda bir araya geldiklerimiz ile gazeteyi oluşturmaya başladık. Katılanlar da kendi izole grubu içerisindeki diğer kişiler ile gazetenin içeriğini zenginleştirmeye devam edecek. Her birimizin kendini kısıtladığı bir dönemde birbirini önemseyerek yeniden örgütlenen birliktelikleri yaşamsal görüyor ve üretilen hayalleri çoğaltmaktan, yazmaktan ve aktarmaktan heyecan duyuyoruz. Geleceği korkularımızla değil sevinçle oluşturmak ümidiyle…

Bu zincir genişledikçe ortaya çıkan hayalleri instagram.com/dream.news ve facebook.com/dreamnewspaper hesaplarından paylaşacağız. Birkaç ay sonra dağılan tüm sayfaları bir araya toplayıp 3. sayıyı basacağız.

*Bağ kuran veya kısıtlayan

*

Dream News #3 / Chains*

How can people form their future?

 

The 3rd issue of the paper “Dream News / Chains*” has been collaboratively realised in Istanbul, Ankara, Çanakkale and Muğla provinces of Turkey during the Covid-19 pandemic between January-July 2021. Our dream for this issue was to open up spaces for sharing, inspired by the physical socializing networks created by the pandemic.

 

At a time when we needed to keep a distance from each other in order to minimize doubt as much as possible, we still continued to come together in small and closed groups within a certain trust relationship. With Dream News 3, we tactically acted at the intersection of these groups and spread as much as possible through them. 

 

​​We started to create the paper with those we were already meeting physically. The participants continued to enrich the content of the paper with other people in their own isolated groups. By doing this, they brought the distances closer.

 

In a period when each of us was physically restricting ourselves, we considered the carefully reorganized togetherness to be vital and we are excited to pass on the dreams produced. 

11 chains formed, 43 people participated, 28 pages were collected and printed in 300 copies on A3 paper with English translations.

 

*Linking or restricting

Making pictures Session-1 / 1st and 2nd Chain

Making pictures Session-2 / 3rd Chain

Making pictures Session-3 / 4th and 5th Chain

Making pictures Session-4 / 6th Chain 

Making pictures Session-5 / 7th Chain

Making pictures Session-6 / 8th Chain 

Making pictures Session-7 / 9th Chain 

Making pictures Session-8 / 10th Chain

Making pictures Session-9 / 11th Chain 

bottom of page