'20     “Dream News - Hayal Gazetesi” / Çanakkale-Turkey

(tr below)

The second issue of the paper “Dream News / Hayal Gazetesi” was done in Kayalar and Babakale villages of Çanakkale, Turkey right before the Pandemic, in 2020. This issue was made within the “Kayalar Hanımeli Initiative” and the “Babakale Kaleder Association”. Both organizations provide a solidarity space for women to gather, produce, share and promote their own made products.

 

The women, who until the 80s were not allowed to even pass through the village square, resisted this patriarchal pressure and in 2017 established a women's initiative in the very center of the village, realizing their dreams. Their resistance and achievement inspired Dream News's second issue.

About Dream News: 

Can't the future be shaped with our dreams instead of the remedies we produce for the problems we experience? 

 

Dream News is an entity that gives the news of the future to its readers and listeners through today's dreams. Conventional news provides yesterday's information, while the news of the future is hidden in today's imaginations. The publication “Dream News” is a collaborative experiment to shape tomorrow by today’s imaginations.

 

This paper collects dreams from different communities in different geographies. It makes the feelings expressed in order to make them visible, heard and maybe realized. Dream News contains notes and drawings of the participants answering to the question “What is your dream*?”

 

*Dreams for the future

*

Dream News geleceğin haberlerini bugünün hayalleri ile okuyucularına vermek isteyen bir oluşum. Standart gazetelerde hep geçmişin haberlerini okuyoruz, geleceğin haberleri ise bugünkü hayallerimizde saklı. Dream News, bugünün hayallerini paylaşarak geleceği yaratmaya yönelik bir denemedir. Proje hayallerimizi dillendirmeye ve paylaşmaya duyduğumuz ihtiyaç, başkalarının hayallerine ve nasıl bir gelecek kurmak istediğimize olan merakla ortaya çıktı.


Gelecek, yaşadığımız sorunlara ürettiğimiz çareler ile değil de, hayallerimiz ile oluşamaz mı? Bu gazete her sayısında farklı yerlerden ve topluluklardan hayalleri toplayarak; duyulmaları, gerçekleşmeleri, başkalarının da hayallerine dönüşebilmelerine destek olmak adına onları görünür yapıyor. İçerisinde katılımcıların geleceğe yönelik hayallerini, dileklerini, notlarını ve resimlerini barındırıyor.


Gazetenin ikinci sayısı “Dream News / Hayal Gazetesi”, Türkiye’nin Çanakkale iline bağlı Kayalar ve Babakale köylerinde hazırlandı. Bu sayı Kayalar Hanımeli İnisiyatifi ve Babakale Kaleder Derneği kapsamında gerçekleşmiştir. Her iki kuruluş da bu köylerin kadınları tarafından organize edilen bir buluşma, üretme, paylaşma, dayanışma ve köy ürünlerini tanıtma alanı sağlamaktadır.
 

https://www.facebook.com/dreamnewspaper

https://www.instagram.com/dream.news

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom

Dream News / Hayal Gazetesi issue #2 (scroll down to see)

Making pictures Day-1 (use arrow buttons to see the images)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/10

Making pictures Day-2 (use arrow buttons to see the images)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/10

Making pictures Day-3 (use arrow buttons to see the images)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/10

Making pictures Day-4 (use arrow buttons to see the images)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/10

Making pictures Day-5 (use arrow buttons to see the images)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/10