'20     “Dream News - Hayal Gazetesi” / Çanakkale-Turkey

(tr below)

Can’t the future be formed with our dreams instead of the patches we produce for the problems that we are experiencing?

 

Newspapers provide yesterday's information, while the news of the future is hidden in today's imaginations. The publication “Dream News” is a collaborative experiment to create tomorrow by today’s imaginations.

 

Dream News contains notes and drawings of the participants answering to “What is your dream here and after?”

 

This paper collects dreams from different communities in different geographies. It makes the dreams expressed in order to make them visible, heard and maybe realized, with the hope that it mediates them for the considerations of others as well.

 

The second issue of the paper “Dream News / Hayal Gazetesi” was done in Kayalar and Babakale villages of Çanakkale, Turkey. This issue was made within the “Kayalar Hanımeli Initiative” and the “Babakale Kaleder Association”. Both organizations provide a solidarity space for women to gather, produce, share and promote their own made products.

*

Dream News geleceğin haberlerini bugünün hayalleri ile okuyucularına vermek isteyen bir oluşum. Standart gazetelerde hep geçmişin haberlerini okuyoruz, geleceğin haberleri ise bugünkü hayallerimizde saklı. Dream News, bugünün hayallerini paylaşarak geleceği yaratmaya yönelik bir denemedir. Proje hayallerimizi dillendirmeye ve paylaşmaya duyduğumuz ihtiyaç, başkalarının hayallerine ve nasıl bir gelecek kurmak istediğimize olan merakla ortaya çıktı.


Gelecek, yaşadığımız sorunlara ürettiğimiz çareler ile değil de, hayallerimiz ile oluşamaz mı? Bu gazete her sayısında farklı yerlerden ve topluluklardan hayalleri toplayarak; duyulmaları, gerçekleşmeleri, başkalarının da hayallerine dönüşebilmelerine destek olmak adına onları görünür yapıyor. İçerisinde katılımcıların geleceğe yönelik hayallerini, dileklerini, notlarını ve resimlerini barındırıyor.


Gazetenin ikinci sayısı “Dream News / Hayal Gazetesi”, Türkiye’nin Çanakkale iline bağlı Kayalar ve Babakale köylerinde hazırlandı. Bu sayı Kayalar Hanımeli İnisiyatifi ve Babakale Kaleder Derneği kapsamında gerçekleşmiştir. Her iki kuruluş da bu köylerin kadınları tarafından organize edilen bir buluşma, üretme, paylaşma, dayanışma ve köy ürünlerini tanıtma alanı sağlamaktadır.
 

https://www.facebook.com/dreamnewspaper

https://www.instagram.com/dream.news

Dream News / Hayal Gazetesi issue #2 (scroll down to see)

Making pictures Day-1 (use arrow buttons to see the images)

1/10

Making pictures Day-2 (use arrow buttons to see the images)

1/10

Making pictures Day-3 (use arrow buttons to see the images)

1/10

Making pictures Day-4 (use arrow buttons to see the images)

1/10

Making pictures Day-5 (use arrow buttons to see the images)

1/10