top of page
Amaçsız Çocuk Aimless Boy       

Galeri Artist Çukurcuma, 6 - 24 Eylül/September 2014

“Amaçsız Çocuk” Murat Yıldız’ın ilk kişisel sergisi. Yer alan işler üç bölüme ayrılabilir. Amaçsız Çocuk adlı kitap, bu kitabın doğumuna sebep olan birkaç resim ve kitaptan etkilenerek yaptığı son işleri. Bütünlük kaygısı gütmeyen bu sergide işleme, yağlı boya, desen, ahşap yakma ve parçalama gibi çeşitli teknikler yer alıyor.

 

Sergi ile aynı ismi taşıyan kitap, anlatı türünde ve sanatçının ilk edebi eseri. Bu kitap, hem sergide yer alacak işler hakkında sırlar veren açıklayıcı bir metin özelliği taşırken, hem de diğer işler gibi bağımsız bir nesne olarak serginin bir parçasını oluşturuyor.

 

180 sayfalık bu kitapta genç bir adamın, “Amaçsız Çocuk”un, bir gününe şahit oluruz. İstiklal Caddesi’nden yola çıkarak Kadıköy’e oradan da Sapanca’ya gidişini, yolculuğu boyunca takip ettiği detayları, sevgi arayışını, özgürlük sorgulamasını, çocukluğunu, insanları irdeleyişini, üstü örtülen duyguları, etrafını saran kalıpları, eğitime bakışını, doğaya olan hayranlığını, insanlığa duyduğu yabancılaşmayı, yalnızlığa övgüyü, sevgiye açlığı, sıradan hareketlerin ayrıntılarını, fantastik bir rüyanın acı gerçekçiliğini, ölümü, toza dönüşmeyi ve sabaha uyanan yaşamı okuruz.

 

“Amaçsız Çocuk”tur, çünkü güncel ve olması gereken gayelere rastlamayız onda. Karşılaştığı anları yaşamasını, hissetmesini ve düşünce akışlarını takip ederiz. Metin boyunca deneyimlediği ve rastladığı olayları takıntılı bir detaycılıkla izlemesini ve irdelemesini okuruz. Yaşam hakkındaki düşüncelerini kendi kendine anlatmasına, kendisiyle tartışmasına şahit oluruz. 

 

scroll down for english

“Aimless Boy” is Murat Yıldız’s first solo exhibition. The works included can be divided in three stages. A book he had written called “Aimless Boy”, couple of previous paintings of his, which had given birth to the book and at last some latest works he had done inspired by the book. The exhibition does not have a unity concern; on the contrary it has a variety of techniques and materials such as embroidery, oil painting, drawing, woodworking and mix media.

 

The book, which is the namesake of the exhibition, is a narrative and the first literary work of the artist. It not only plays a role as an exhibition statement but also is a stand-alone piece of work in the show.

 

In this 180-page book, we witness a single day of a young man (the Aimless Boy). We read his journey from İstiklal Street to Kadıköy and then to Sapanca. Following him through his obsessively-detailed observations, his search for love, questioning of liberty, childhood, perceptions about people, hidden feelings, the dogmatic thoughts surrounding him, his understanding of education, admiration of nature, his alienation, praise of loneliness, hunger for love, details of the ordinary things, the bitter reality of a surreal dream, death and turning into dust. As a final, we read about “Life” waking up for a new morning.

 

He is an “Aimless Boy”, because he doesn’t react or live in daily concerns, doesn’t have the common purposes and goals in life. Instead he just takes whatever comes, examines his feelings and thoughts passing by...

As a result we simply witness a boy describing and arguing his thoughts about life to himself, with himself.

 

 

bottom of page