top of page

Orbits - 2022

"Neredeyse kaldırılamayacak kadar ağır görülen bu cisimler aslında, malzemelerinden dolayı çok hafif ve anlamlarından dolayı belki de bir o kadar ağırlar. Yıldız, biriktirilmiş gazete kâğıtlarını üst üste sararak ve tutkallayarak ürettiği bu gezegenlerde ise, Ay’ın Dünya’nın uydusu olması ve istese de oradan uzaklaşamaması fikrinden yola çıkıyor. Daimî birbirini etkileme, dönüştürme fikri ile bu eserler gözü kapalı ürettiği öteki seri ile de kesişiyor, tamamlanıyor."

Elâ Atakan'ın Mayıs 2022'de gerçekleşen "Su bir zımpara, Sen benim gözüm" adlı sergim için yazdığı yazıdan bir parça.

https://www.unlimitedrag.com/post/oteki-benim-gozum

-

"These objects, which are seen as almost too heavy to be lifted, are actually very light due to their materials and maybe just as heavy due to their meaning. In these orbits, which Yıldız produces by wrapping and gluing the collected newspapers on top of each other, the idea is that the Moon is an orbit of the Earth and cannot get away from it even if s-he wanted to. With the idea of constantly influencing and transforming each other, these works intersect and complement the other series he produced non-eye centric paintings."

 

A section about "orbits" from the article of “The other is my eye” written by Elâ Atakan for my exhibition "Water is sandpaper, You are my eye".

https://www.unlimitedrag.com/post/oteki-benim-gozum

Uydu No6, 2022, kağıt, akrilik, 90 cm çap.jpg

Orbit No6, 2022, newspaper, glue, 90 cm in diameter

Uydu No6, 2022, kağıt, akrilik, 90 cm çap copy.jpg
3 uydu bir arada.jpg

Orbit No6 90cm, Orbit No4 73cm, Orbit No2 37cm in diameter, 2022, newspaper, glue

_Uydu No5_ 2022, Kağıt ve akrilik, 37cm çap .jpg
_Uydu No4_ 2022, Kağıt ve akrilik, 73cm çap .jpg
bottom of page