'17    No name one

"thousands of touches, leans, accidental traces on the walls.

experiences of not fitting in.

kicks, bumps, finger prints... "

"No name one" shows the traces people unwittingly left on the walls. I highlight frictions, collisions, touches. In another sense what I do is freezing time. Passed events are frozen in time by covering the traces and bruises with different colors, pencils, pastels, markers and charcoal. Also the work reveals the unconscious forming effect humans have on their environment. We are such a powerful being that we shape our environment even without realizing it.

Site spesific intervention - color pencil, pastel, marker and charcoal on wall. 

HAHmekan, Istanbul, 2017

(click here link to see "No name two" made in '19)

*

"duvarlarında binlerce dokunuş, yaslanış, kazara izler.

sığamama deneyimleri.

tekmeler, çarpmalar, parmak lekeleri..." 

Yüzlerce insanın bir mekanda bıraktığı binlerce iz. Lekeleşmiş parmak izleri, sürtünmeler, ayak izleri, duvara sürten tırnaklar, ojeler ve kazalar. Sığamama deneyimleri. Bırakılan binlerce izin üzerini hangi rengi kullandığıma bakmadan boyadım. Elimde olan bütün renklerle kaza mahallini canlandırdım. 
Ardımızda bıraktığımız izleri ortaya çıkarmak bitmeyecek bir serüven gibiydi, yüzlerce insanla tanıştım onları boyarken. 
Binlerce temas kurdum, binlerce izle. Aslında o kadar çok sürtünüyoruz ve bir o kadar çok iz bırakıyoruz ki çevremize… Farketmeden oluyor çoğu. Bu odadaki bütün izler bir lekeydi mekanı ilk gördüğümde, sonra yavaşça leke olmaktan çıktılar. 

Biz de lekeleniyor muyuz bir diğeriyle her temas kurduğumuzda? Yoksa üzerimize bırakılan her iz görünmeyen bir hediye mi? Bazısı için belki bu lekeler bizi devamlı biz yapan bir yüke dönüşüyor? Her an, her yerde, herkesle sürekli temas halindeyiz ama çoğu zaman kaçınıyoruz bu temastan, bizi daha da ağırlaştırdığı için mi? Üzerimizde kalan izler belki de bizim kim olduğumuzu bize anlatıyor ve görünür oluyoruz. Kendimizle karşılaşıyoruz temas ettikçe. 

Mekana özgü müdahale - duvar üzerine renkli kalem, pastel, marker ve kömür. 

HAHmekan, Istanbul, 2017

(click here link to see "No name two" made in '19)