Aklına estiği gibi çizdiği karmakarışık resimlere benzemeyen, sıkıcı bir düzen
A boring system, unlike his aimless chaotic paintings
2014
painting, murat yıldız, chaotic paintings, white, abstract,

Gökyüzünde uçan ama nedense kanat çırpmayan koca kuşlar, denizde yüzen ama içinde anne babasına benzer kişileri taşıyan koca balıklar, vapurun hemen dibinden uçarak sanki onunla arkadaşlık etmeye çabalayan turuncu burunlu martılar, kağıtlara pastel kalemleriyle çizip boyadığı masmavi denize hiç benzemeyen gri deniz; ama çizdiği gökyüzüne benzeyen masmavi bir gökyüzü, denizden koparak suratına çarpan ve sonra tadına baktığı acı su damlaları, ezilmiş izmaritler, tek başına uçan yalnız bulutlar, boyundan büyük bacaklarıyla dev insanlar, beyaza boyanmış paslı demirler, oyun oynamak ya da bu garip evreni keşfetmek yerine uzun süre sıkılmadan önüne bakıp ellerindeki şeyle uğraşan insanlar ve o nesneye içten içe duyduğu merak, oyun hamurlarındaki veya temiz kıyafetlerindeki kokuya hiç benzemeyen ve burnunu yakan gri dumanlı pis kokular, denizin ortasında yüzen binalar, aklına estiği gibi karmakarışık çizdiği resimlere benzemeyen sıkıcı bir düzen, neredeyse hiç bağırmayan sessiz insanlar, arada kulaklarını sağır eden düdük sesi, hiçbir çizgi filmde rastlamadığı hatta bu balığa ikinci kez binmesine rağmen halen alışamadığı ve bütün görüntüyü mahveden ve üstüne susmak bilmeyen bir motor sesi ve vapurun içinde fıldır fıldır gözlerle halen aramaya devam ettiği ama bir türlü göremediği, kovalamayı çok sevdiği hayvan olan kedi. (Amaçsız Çocuk, Sayfa 8)

 

110x125 cm

Yağlıboya Oil painting

Rüya Birliği Dream Association

2014

painting, murat yıldız, chaotic paintings, pink, abstract,

Bağımsız çalışan aklının rüyaya kayan dikkatini, durmadan hareket ederek bozmuş ve çalım atmıştı evet; ama şimdi açılmaya can atan göz kapaklarını bir türlü sakinleştiremediğinden, çözüm olarak gözlerini iple bağlayıp, sonra bir güzel düğüm atmayı bile düşündü. Sadece gözleri değildi yerinde duramayan. Sanki dalından kopup yere düşmüş bir elmaydı da, her yerine nüfuz edip istediği gibi volta atan kurtçuklar, çekirdeklerine kadar her yerini kaşındırdığı için uyumasına bir türlü izin vermiyordu. Bedenin neredeyse bütün üyeleri kaşındıkça kaşınıyor ve bir çocuk gibi şen şakrak uyanıp, hemen bahçeye çıkmak ve bağırış çağırış içinde saatlerce oyun oynamak istiyordu. (Amaçsız Çocuk, Sayfa 81)

 

90x105 cm

Yağlıboya Oil painting

Yabancı Stanger

2013

puppet painting, kukla resmi, gerçekçi, realistik, hyperrealism, murat yıldız, stranger

Tanımadığı kişileri yabancı olarak nitelendiren insanların yaşadığı bir dünyada, normalde pek de karşılaşmadığı bu samimi hisler, etrafındaki görünmeyen çeperleri yavaşça silerek, duyguların içine süzülmesine izin veriyordu. (Amaçsız Çocuk, Sayfa 6)

 

50x70 cm

Yağlıboya Oil painting

Amaçsız Çocuk Aimless Boy

2013

puppet painting, kukla resmi, gerçekçi, realistik, hyperrealism, murat yıldız, stranger

Amaçsız çocuk, kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen aralıklarla da olsa herhangi birine yabancı gözükmediğine seviniyor ve onun da yabancı olmadığını hissetmesinden keyif alıyordu. (Amaçsız Çocuk, Sayfa 6)

 

50x70 cm

Yağlıboya Oil painting

"Yazı Resimler" serisi

2013

Bu resimlerde boyayı, yazı yazmak için kullandım. 

Manzarayı çizip, izleyiciye göstermek ve onu pasif bir konumda bırakmak yerine, çizeceğim resmi tuvalin üzerine yazdım ve manzarayı, kelimeler aracılığıyla hayal etmelerini sağlayarak aktif bir konuma sokmaya çalıştım. İzleyici resmi kendi kafasında çizmek durumunda kalacağı için, aslında sanatçının rolüne bürünmüş oluyordu.

Yazı Resim I

...x... cm, yağlıboya

Yazı Resim II

46x51 cm, yağlıboya

Yazı Resim III

60x80 cm, Kanvas üzeri dikiş

Kanvas

2010

Alışkanlıklarımızı tepetaklak etmek üzerine bir çalışma.

Normalde alışkın olduğumuz “kanvas üzerine yağlıboya”  tanımı bu işte tersine dönüyor ve “yağlıboya üzerine kanvas” oluyor.

Kalıba dökülen yağlı boya kuruyunca sert bir zemin oluşturarak tuval görevi görüyor.

Bu yeni tuval üzerine, normalde görevi zemin oluşturmak olan kanvas ile resim yapılıyor. Yapılan resim kanvas pantalon resmi.

Detay

52x32 cm

Yağlıboya üzeri kanvas

Derisi Kağıttan Kadın

çalışma devam ediyor

Detay

Model

150x200 cm

Yağlıboya Oil Painting