Kavga Var / There's a Fight

2016

(Henüz uygulanmamış bir proje / Haven't been realized yet)

değişken boyut / variable size

sopa, levye / wooden stick, crowbar

Bu projede, insanların toplum içindeki varoluş biçimlerinde, bireylerin birbirleri arasındaki ilişkilerinde ve bireyin kendi içinde ortaya çıkan çelişki, çatışma ve çekişmenin altını çizmeye çalışıyorum. Sokak kavgalarından yola çıkıyorum. Her an her yerde çıkabilecek, neyin sebep olduğu, neyin sonlandıracağı pek de belli olmayan mahalle, sokak, trafik kavgaları...

‘Sopa ve levye’ denince akla ne geliyor? Benim ilk aklıma gelen kavga. Bu iki malzeme veya benzerleri, çoğunlukla arabaların bir köşesinde, bazen de apartmanların holünde, evlerin kapısının ardında veya yatakların altında yer alabiliyorlar. Her ne kadar farklı işlevleri olsa da bir tür silah/savunma aracı olarak tanımlanmışlar. Özellikle trafikte çıkan bir kavga anında hemen ayak altında veya bagajda duran bu malzemelere başvuruluyor.

Bazı tahta sopaların üzerinde Kemik Kıran, Alırım Aklını gibi, el ile yazılmış ibareler de yer alabiliyor. Bu yazılar sanki o kişiye eşlik eden sopaya, can yoldaşına taktığı isimler, onu yansıtan ya da yansıttığını düşündüğü sözler gibi.

Önerdiğim yerleştirmede odun sopası ve levye kullanacağım. Bu malzemelerin birbirlerine girdikleri bir kavga sahnesi canlandırmak istiyorum. Sopa ve levyeleri tavandan sarkıtarak, insanın eliyle tutabileceği çeşitli yüksekliklerde asacağım. Asılma şekilleri ile; vurma anı, savurma anı, sopayı elinde gergin bir şekilde tutup tehdit etme anı, karşılıklı birbirine saldırma anını canlandıracağım. Yatay düzlemde, havada uçuşan, birbirine girmiş bir görüntü oluşacak. Kalabalık bir kavga ama insanları görmüyoruz, sadece can yoldaşlarını görüyoruz.

Yerleştirmeye yaklaştıkça, sopaların üzerlerinde hayva ile yakarak yazdığım yazılar okunur hale geliyor. Kemik Kıran gibi kavga eylemi ile uyumlu ibarelerin yanı sıra, Gülüm Benim, Sevgi Yumağım, Gözyaşımı senin eline bıraktım... gibi gerçekleşen eylemin tam tersi duygular içeren yazılar da yer alıyor. İnsanın kendi iç ve dış dünyası arasındaki çelişki burada belirtiliyor. Savaş eğitimi almak üzere askerlik yapan bir bireyin boş zamanlarında aşk şiirleri yazması gibi. İç hallerimiz ile toplum içinde olmamız gereken hallerin çatışması. Aynı zamanda içimizde de var olan çatışma. İnsanı sevmek ama aynı zamanda insanı ölesiye acıtmak istemek. Sanki o sopanın eylemi ile o yazının eylemi sürekli bir çekişme halinde. İnsan hangisi, hangi durumda hangisi, nereye kadar hangisi?

Sopa ve levyeler sadece tavandan asılı olduğu için hafif bir salınımları var. Bu minik hareket de onları her an kavga anında tutuyor. Adeta bir dans pistinde kendi başlarına ve de bir arada dans ediyor gibi gözüken bu malzemeler, insanın aslında hem kendi kendisiyle hem de aynı zamanda diğeriyle kavga ediyor olduğuna işaret ediyor.

detay / detail

maket / model

maket / model